Під покровом Страждальної Матері Божої
«Моліться і чувайте, бо не знаєте ні дня, ні години» (Мт. 25, 13)
Добре жити − це багато, добре померти − це все!
Минає 15 років відтоді коли, тодішній ігумен монастиря о. Володимир Палчинський, ЧСВВ благословив створення Апостольства Матері Божої, Покровительки Доброї Смерті. За кілька днів 146 осіб виявили бажання вступити до Братства, і 13 квітня, у Світлий Вівторок 1999 року, ми були вписані у так звану Книгу, котра є в регіональному центрі Апостольства, який діє при монастирі місіонерів Пресвятої Родини в Лобженіці (Польща). Головний центр є в Парижі при монастирі св. Мартина, Notre – Dame de Montligeon.
Мета Апостольства
Члени нашого Братства через свої молитви і жертви прагнуть випросити:
- для вірних християн – витривалість в освячуючій ласці;
- для релігійно байдужих і грішників – ласку навернення;
- для всіх – добру і святу смерть.
Здійснюючи цю мету:
- часто спрямовуємо свої думки до вічності і стараємося уникати гріха, щоб кожної хвилини бути готовим до смерті;
- маємо особливу набожність до Страждальної Матері Божої та св. Йосифа, які є покровителями Апостольства.
Члени Братства:
- мають участь у заслугах від спільних молитов усіх членів;
- мають участь у привілеях і ласках, які є плодами відправлених в їх намірах Служб Божих. Щоденно відправляється Свята Літургія за всіх живих і померлих членів Братства.
Історія Апостольства Матері Божої Покровительки Доброї Смерті
Історія Апостольства тісно пов’язана з культом Матері Божої Страждальної. Цей культ має своє глибоке коріння в Євангелії від св. Луки (пор. 2, 33-35) і св. Івана (19, 25-27), а також в науці Отців Церкви та великих шанувальників Матері Божої: св. Єфрема, св. Августина, св. Бернарда та інших.
На Сході вже в VII столітті цей культ починає впроваджуватися до Літургії. Св. Софрон (†638) складає гімни, в яких славить відвагу й терпіння Матері Божої на Хресній Дорозі, а також її любов до свого Сина і співчуття до людей. Для поширення цього культу в XIII ст. був заснований Чин Слуг Пречистої Діви Марії (Сервіти). Папа Сикст IV навіть запровадив окреме Богослужіння в честь Матері Божої Страждальної. Під кінець XV ст. разом із титулом Страждальна Мати Божа зустрічаємо вже титул Мати Божа Семи Мечів Болю, який виражає страждання Марії через усе її земне життя.
Римські Архиєреї досить часто надавали відпусти й привілеї цьому набоженству, особливо вервиці Семи Мечів Болю. Папа Пій X 22 липня 1908 року перейменовує Братство Доброї Смерті на Апостольство Матері Божої, Покровительки Доброї Смерті. Цей Папа надав Товариству привілеї і відпусти. Братство віддане під особливу опіку Страждальної Матері Божої і св. Йосифа Обручника – двом великим Покровителям Доброї Смерті.
З 1918 року Апостольство Доброї Смерті діє у Польщі. В Україні осідки Товариства організовано у 20-х роках минулого століття при василіянських монастирях у таких містах, як Перемишль, Жовква та Дрогобич. Перемишльський єпископ, Блаженний Кир Йосафат Коциловський, ЧСВВ, 2 вересня 1927 р. дозволяє друкувати для Братства вписові листи. Тепер ми обрали його своїм покровителем і отримали мощі блаженного, які зберігаються у Храмі Царя Христа.
Велика роль у створенні Братства належить блаженному о. Віталію Байраку, який стає його духовним провідником спочатку в м. Жовкві, а потім, коли його переводять у Дрогобич, також бере під свою опіку Товариство Доброї Смерті. Однак із початком Другої світової війни сліди діяльності Товариства затрачуються.
Тільки з виходом нашої Церкви з підпілля відновили свою відкриту діяльність різні церковні братства, а між ними й наше Апостольство Доброї Смерті, котре сьогодні діє при василіянській церкві Царя Христа в м. Івано-Франківську і є духовним центром Апостольства на всю Україну.
Діяльність Апостольства
У храмі Царя Христа для членів Товариства кожної третьої суботи місяця служиться Свята Літургія. Ми перепрошуємо Страждальну Матір Божу за мечі болю, які їй завдали і продовжують завдавати люди своїми гріхами, молимося за всіх живих і померлих членів АДС. Співаючи Акафіст до Страждальної Пресвятої Богородиці, ми просимо: «Маріє, Співстраждальнице Спасова, любов’ю Розп’ятого запали нас». Слова священика переплітаються з літургічним співом голосів вокальної групи «Жива вода», що діє при цьому Апостольстві. Ця група вже записала свій диск під назвою «Звернись до Бога, Україно!» У четверту неділю місяця ми збираємось на спільну зустріч та молитву. Відмовляючи вервичку до Семи Мечів Болю Страждальної Матері Божої, роздумуючи про найбільш болючі моменти її життя, вшановуючи заодно страждання Пречистої Діви Марії, ми випрошуємо для себе, наших рідних та всіх людей потрібні ласки в цьому житті, а особливо у годині смерті. Окремі молитви заносимо до св. Йосифа, Архангела Михаїла та святих. Члени нашого Апостольства часто відвідують хворих у лікарнях, будинку перестарілих, дітей у сиротинцях тощо.
Свято Співстраждання Пресвятої Богородиці є для нас особливим, і ми вшановуємо його, чуваючи цілу ніч у молитвах. Традиційними для нашого Братства стало проведення Велокопісних реколекцій, нічних чувань біля Гробу Господнього, очолюваних о. Порфирієм Шумилом, ЧСВВ, на котрі з’їжджаються члени Апостольства з наших осередків.
Щорічно всі, хто належить до Апостольства Доброї Смерті, мають можливість зустрітися на з’їздах, які організовуються при Василіянських монастирях.
Невіддільною частиною нашого Братства є молитовна група, котра щодня після ранішньої Служби Божої відмовляє вервичку до Семи Мечів Болю Страждальної Богородиці, та молиться у наміреннях потребуючих, а по четвергах адорує Євхаристійного Ісуса. Кожну першу суботу місяця проводимо Винагороджувальну дев’ятницю Непорочному Серцю Марії Болісної.
Апостольство Доброї Смерті носить місійний характер. Нас часто запрошують парохи церков, аби ознайомити парафіян з ідеями Братства, об’єднати їх у молитві, провести з ними нічні чування. Осередки нашого Апостольства поширилися на схід України: Донецька, Харківська області, м. Херсон, м. Одеса та за кордоном у Вільнюсі (Литва), Італії.
В Україні на даний час при парафіях організовано 49 осередків, із них в 42-х служиться щомісяця Свята Літургія в наміреннях Апостольства та його членів.
Велику роль у діяльності відводиться видавничій праці. Стараннями членів Апостольства підготовлено і видано малий і великий «Молитовник Апостольства Доброї Смерті», вписові листи, буклет «Молитва до св. Йосифа», «Молебень до блаженного Йосафата Коциловського», образочки, медалики. Щоб підтримувати постійний зв’язок із членами Товариства щоквартально виходить вісник «Світло надії».
«Це Апостольство покликане нести надію перед обличчям смерті. В ньому діє Дух Життя, котрий творить світлу дійсність. Він сходить із висот, все перемінює і наповнює своєю благодаттю. Хто вступає в Апостольство, той записується у книгу для постійної молитви за його спасіння», – стверджує наш духовний провідник о. Порфирій, Шумило, ЧСВВ.